DJI L2 - lidar pro drony
DJI L2 je profesionální LIDAR na profi drony DJI M350 RTK, nabízí přepracovaný laserový skener pro skenování a novou kameru pro mapování a obarvování mračna bodů. Vertikální přesnost je okolo 4 cm, horizontální pak 5 cm, Lidar zaznamená až 5 odrazů paprsku a uloží až 240 tis bodů za vteřinu. V průběhu letu je možné sledovat náhled naskenovaného mračna bodů. Obrovská výhoda je, že IMU jednotka je okamžitě připravená na skenování a nečeká se na její zahřátí.
Lidar DJI L2 pro drony
Profesionální LIDAR, nebo-li laserový skener pro drony je stále vyhledávanější nástroj pro skenování ploch, objektů a měření objemů, vzdáleností, a obsahů ploch. Nový model DJI L2 výrazně zlepšil bolesti předchozího modelu, jednou z důležitých změn je, že není třeba čekat na nahřátí IMU jednotky, k dispozici je nově zaznamenání až 5 odrazů laserového paprsku, nově je také o 30% zvětšena maximální vzdálenost skenovaného objektu a pracovní výška se tak zvedla na cca 120 metrů, což znamená pokrytí větší plochy v rámci jednoho letu.
Skenování z dronu - přesněji a rychleji
Lidar nabízí vylepšení jak na poli skeneru - vertikální přesnost je cca 4 cm, horizontální přesnost pak 5 cm, pokrýt na jeden let je možné až cca 2,5 km2, tedy cca 250 hektarů, výhodou jsou pak také menší body/paprsky, které snadněji projdou např. porostem. Již v rámci letu dronu je možné se podívat na náhled naskenované plochy v ovladači dronu DJI M350 RTK.
Po naskenování a zkontrolování v ovladači následuje import dat do softwaru pro zpracování lidar dat - DJI Terra který data zarovná, zpřesní pomocí interních algoritmů a připraví je na export do standardních formátů.
Lidar DJI L2 - menší paprsek, větší detaily
Nový lidar DJI L2 disponuje menšími laserovými paprsky, které se tak dostanou na větší podrobnost oproti předchozímu modelu L1. Aktuálně se tedy pohybujeme na rozměru paprsku 4x12 cm (ze 100 metrů) - což je pětina oproti paprsku předchozího modelu. Díky tomu je kromě podrobnějších modelů bez takového šumu také přesnější DEM - tedy digitální výškový model. Obrovská výhoda je také zaznamenání až 5 odrazů paprsku. Díky tomu získáme také přesnější digitální výškový model a máme větší pravděpodobnost, že laserem "propálíme" např. porost až na zem. K dispozici je také zaznamenání až 240 tis bodů za vteřinu. K dispozici jsou dva režimy skenování - repetitivní a ne-repetitivní. Ten první se používá pro modelování terénu, ten druhý pak pro skenování liniových staveb.
RTK a propojení s IMU Lidaru
Lidar s inovovanou IMU jednotkou spolupracuje s RTK daty získanými pomocí snímačů v dronu DJI M350 RTK a sbírá také všechny ostatní letové data z dronu a díky tomu je schopná zpřesnit osu Y z 0,2° na 0,05° a osu X z 0,05° na 0,025°. Obrovská výhoda, která už byla zmíněna, ale zmíníme ji znovu, protože výhoda to je opravdu obrovská je, že IMU jednotka nepotřebuje zahřívat a díky tomu se ušetří obrovské množství času po každém zapnutí dronu - resp. při každé výměně baterky. K dispozici je také sledování výšky dronu nad terénem, což násobně zjednodušuje skenování v kopcovitých oblastech, protože dron je stále ve stejné relativní výšce nad terénem.
Kamera na Lidaru DJI L2
Kamera je také obrovsky podstatná součást lidaru. Slouží pro samostatné mapování, nebo pro obarvování lidarových dat - mračna bodů do barev dle reality. Proto byl zvětšen senzor na 4/3" při velikosti pixelu 3,3 mikrometru a rozlišení 20 Mpx. Nyní je možné vyfotit fotku každých 0,7 vteřiny, což dovoluje zvýšit rychlost skenování.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.