Jak čerpat RTK data u profi dronů DJI - GNSS stanice nebo NTRIP?

Při použití RTK se dostáváme na přesnost s v rámci 1 cm v horizontálním směru a 1,5 cm ve směru vertikálním, tuto technologii využíváme, protože klasický GPS přijímač disponuje přesností okolo jednotek metrů, je tedy žádané, aby ukládaná poloha dronu do exifu fotky byla mnohem přesnější a to jak pro snazší spojení fotografií ve fotogrammetrickém software, tak pro přesnější rozměry a tvary jednotlivých objektů ve fotografii. Aktuální drony DJI s RTK technologií jsou tyto: dron pro fotogrammetrii DJI P4 RTK, profi dron DJI M300 RTK na inspekce a dron s termovizí DJI Mavic 2 Enterprise Advanced. Jaké jsou možnosti použití RTK technologie na DJI dronech?

Čerpání RTK dat pomocí vlastní "base" stanice

Tento scénář se odvíjí tak, že ke kompatibilnímu DJI dronu si dokoupíte DJI D-RTK 2 GNSS pozemní GPS stanici, která se ustaví na pevném povrchu do kolmé pozice k zemi, po vyhledání dostatečného počtu satelitů a nehybném ustavení se stanice přepne do režimu "FIX", ve kterém je připravena poskytovat nejpřesnější korekční data, která posílá do ovladače dronu a poté do dronu samotného, kde se provede "přepočet" resp. korekce GPS souřadnice, která se následně ukládá do EXIFu každé fotografie. EXIF fotografie je souhrn všech informací, které dron (fotoaparát) k fotce v době vyfocení může poskytnout, nejdůležitější jsou údaje o nastavené cloně, času závěrky a GPS pozice s datumem a časem.

dji p4 rtk a stanice

Čerpání RTK dat pomocí internetu a protokolu NTRIP

Tento scénář pro Vás může představovat zjednodušení v tom, že RTK data se čerpají z nejbližší GPS stanice poskytovatele pomocí internetu, není tedy třeba starat se o svou lokální DJI RTK stanici, řešit její nabíjení, spárování a umístění. Na druhou stranu je dobré mít svou DJI RTK stanici s sebou, protože ne všude je pokrytí (dostatečně rychlým) internetovým signálem, v těchto místech samozřejmě čerpání RTK dat přes internet nefunguje. Zároveň je třeba dokoupit příslušný USB dongle (router), díky kterému se může ovladač přímo připojit k internetu a který DJI podporuje, takový funkční USB dongle je např. ZTE MF833V. Poskytovatelů RTK dat pomocí NTRIPu je v České republice několik, vybírat můžete např. z CZEPOS ČÚZK dále síť TopNet, síť Geoorbit a další.... Jak vypadá nastavení pro čerpání RTK dat na dronu DJI M300 RTK (u ostatních DJI dronů je nastavení stejné) uvidíte na videu níže:

 

Registrace uživatele do sítě CZEPOS:

Jako první krok je nutné vyplnění formuláře a jeho následné zaslání poštou, emailem, nebo datovou schránkou, k dispozici jsou 3 možnosti účtování služeb a to po vteřinách, měsíční paušální platba a roční paušální platba, po vyplnění formuláře obdržíte přístupové údaje, které zadáte do ovladače. Výběr služby kterou chcete používat se provádí pomocí změny identifikátoru v PORTu. Více se dozvíte na našich školeních.

 

 rtk data pro drony dji czepos

 

Použití technologie PPK - pro zpětné zpřesnění trajektorie

PPK technologie spočívá v tom, že korekce souřadnic se provádí až po přistání dronu na zem což oproti RTK technologii zní jako nevýhoda, nicméně pojďme si situaci rozebrat. Výhodou PPK technologie je vyšší spolehlivost v určitých specifických místech a lokalitách oproti RTK technologii a to například tam, kde není dostupné internetové připojení a nebo tam, kde nelze zajistit ani stálé připojení mezi ovladačem a dronem - horské oblasti, členitý terén, lesy apod. (Komunikační uzel je u DJI dronu postaven tak, že korekční data z Vaši pozemní RTK stanice se odesílají do dronu pomocí jeho ovladače, ne napřímo ze stanice do dronu)  PPK funguje tedy tak, že Vaše pozemní RTK stanice načítá a ukládá svou pozici nezávisle na dronu, dron jako takový létá samostatně bez připojení jak k ovladači, tak tedy k Vaši RTK stanici a ukládá si klasická GPS data, po přistání stáhneme z dronu i RTK stanice informace a analyzační software provede korekci pozice ex-post, proto se tato technologie nazývá PPK - tedy Post Processed Kinematic.