Srnčata senoseč drony - Jak co nejlépe použít dron když přijde senoseč?
Senoseč je náročná akce pro všechny zúčastněné - jak pro myslivce, tak pro zemědělce i pro přírodu. Protože v každém odvětví existuje snaha zjednodušit si práci, tak i v rámci senosečí jsme našli ulehčení záchrany srnčat - dronem s termovizí. V první řadě bych rád napsal, že ovládání dronu je velmi jednoduché a hlavně přináší výsledky v podobě nalezených srnčat (účinnost až 90% procent dle pečlivosti obsluhy), což máme ověřeno s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti - s ČZU resp s jejich projektem senoseč online, ale hlavně u mysliveckých sdružení napříč českou a slovenskou republikou (od Karlových varů po Poprad)
Senoseč a dron
Drony v posledních letech zaznamenávají technický vývoj, který vede jak ke zlevnění dronů jako takových, tak i ke zjednodušení jejich obsluhy. Díky tomu jsou nyní dostupné modely dronů s termokamerou perfektně použitelné pro senoseče již od přibližně 133 000 Kč bez DPH. Díky spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti a Českou zemědělskou univerzitou máme odzkoušenou metodiku, jak srnčata dronem vyhledávat a zároveň máme odzkoušené modely dronů, které pro vyhledávání srnčat fungují nejlépe. Své zkušenosti jsme shrnuli i v impaktovaném článku k této problematice. Pojďme se podívat jak to celé funguje...
Jak při senoseči použít dron s termokamerou?
Při správném použití termokamery na dronu se srnčata vyhledávají velmi snadno. Důležité je, aby byla srnčata vyhledávány brzy ráno, nebo večer před senosečí, protože pro termokameru je potřeba, aby byl zajištěn dostatečný teplotní rozdíl mezi srnčetem a okolím. Nejlepší podmínky pro vyhledávání tedy jsou brzy ráno (při rozednění kdy je louka nejchladnější z důvodu ochlazení, které přichází v noci) a končí zhruba hodinu po východu Slunce. (záleží na oblačnosti, která v panuje - pokud je zamračeno a zima, lze vyhledávat klidně celé dopoledne). Slunce velmi rychle ohřeje všechny povrchu a srnče rychle po východu Slunce z pohledu termokamery teplotně splívá s okolím a je prakticky nedohledatelné.
Tedy doba pro vyhledávání srnčat dronem je jasná - teď nás zajímá jak nastavit dron:
- Vzlétněte s dronem do výšky cca 60-100 metrů (platí pro aktuální dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, v případě používání staršího dronu musíte být s dronem ve výšce okolo 30 m - a to dle rozlišení termokamery)
- kameru je třeba sklopit kolmo dolů, tak aby viděla přímo do srnčího zálehu
- je vhodné zapnout měření teploty a alarm na ovladači
- doporučenou letovou rychlostí je cca 4 m/s resp cca. 15 km/h
- létejte v souvratích dle mapy na ovladači - snadno zjistíte, kde všude jste byli a kde ještě ne
Jaký dron je vhodný pro senoseče?
Dronů s termovizí, které jsou schopné hledat srnčata je v současné době několik a liší se především rozlišením termokamery, cenou a dobou letu. Samozřejmě očekáváme co nejvyšší rozlišení, co nejdelší dobu letu a to za co nejmenší cenu.
DJI Mavic 2 Enterprise Advanced (aktuální model od srpna 2021)
DJI Mavic 2 Enterprise Advanced dron s termokamerou disponuje nejlepším poměrem mezi cenou a výkonem pro tuto aplikaci:
- rozlišení termokamery 640x512 px,
- cena 133 000 Kč bez DPH.
- doba letu je reálně 25 min.
Ovládání tohoto dronu je velmi snadné, protože v základním balení je ovladač s integrovanou vysoce svítivou obrazovkou. Vše je uloženo v pevném přepravním kufru, který je součástí ceny. Díky takovéto termokameře resp. jejímu rozlišení můžete vyhledávat srnčata až z výšky okolo 100 m. To znamená, že prohledáte 3x větší oblast za stejný čas, jako s dříve používaným dronem DJI mavic 2 enterprise DUAL. Můžete tedy jeden dron použít pro 3 družstva resp. sdružení.
DJI Mavic 2 Enterprise DUAL (výroba ukončena)
Nejlevnější použitelný dron s termokamerou o rozlišení 160x120 px dobou letu 25 min a bohatým příslušenstvím (např. 26 W LED světlo pro nasvícení zálehů). V rámci ceny je také pevný přepravní kufr. Standardně se dodává s ovladačem, ke kterému je potřeba připojit váš telefon či tablet pro zobrazení náhledu z kamer. Za příplatek je možnost dodat i ovladač s integrovanou vysoce svítivou obrazovkou.
Drony vydrží v letu cca 25 min a jeho baterie jsou výměnné, pro vyhledávání stačí pouze jeden člověk celkově - s dronem najde srnče, dojde pro něj, vynese jej a pokračuje s letem dronu dále.