DJI Smart Controller
V tomto článku bych rád srovnal DJI Smart Controller a DJI Smart Controller Enterprise (který se výhradně dodává k dronu DJI M300 RTK), popsal jejich výhody a nevýhody a dále se podíváme postupný vývoj DJI ovladačů s integrovanou obrazovkou a také na DJI CrystalSky.
DJI Smart Controller
Pokud uvažujete o profesionálním provozu dronů, nebo létáte v náročných podmínkách mrazu, či tepla, je tento ovladač jako stvořený pro Vás. Ovladač disponuje integrovanou 5,5" obrazovkou a baterií s dobou provozu 2,5 hod a možností provozu v teplotách -20 °C až +40 °C a to díky integrovanému vyhřívání baterie a také díky aktivnímu chlazení, které použijeme hlavně v létě. Díky chlazení je zachována špičková svítivost displeje 1000 cd/m2 i za teplot až 40 °C. Přenos je možné realizovat při rozlišení fullHD. Po vyčerpání baterie je možné ovladač nabít rychlonabíječkou za 2 hod, je ale také možné jej nabíjet za provozu např. z powerbanky. Pokud budete chtít do ovladače "dostat" satelitní nebo obyčejné mapy, je potřeba se s ovladačem připojit na wifi, kterou můžete realizovat pomocí hotspotu na telefonu, což může být v terénu trošku komplikované řešení. Tou největší výhodou je, že ovladač je připraven během okamžiku k letu a neselže ani v extrémních teplotách. Klasický ovladač, do kterého je nutné připojovat telefon pomocí kabelu je v teplotách mrazu i vedra nespolehlivé řešení, protože v mínusových teplotách se telefony či tablety často vypínají skrz pokles teploty jejich vlastní baterie, v letních dnech pak u těchto zařízení dochází ke snižování jasu až na nulu a to kvůli přehřívající se vlastní baterii, proto je DJI Smart Controller skvělé řešení pro spolehlivý provoz.
Tato první verze ovladače s integrovanou obrazovkou byla k dispozici pro řadu DJI Mavic 2 a to ve verzích PRO i ZOOM, k těmto "civilním" verzím později přibyly "Enterprise" verze těchto dronů a to konkrétně verze DJI Mavic 2 Enterprise DUAL a ZOOM. DJI Smart Controller byl samozřejmě také dostupný ke koupi samostatně a dal se spárovat také s drony DJI Mavic Air 2, Mini 2 a Phantom 4 PRO V2.0. Samostatný prodej tohoto ovladače je již ukončen, nicméně stále se standardně dodává již v základní výbavě k poměrně novému modelu DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED (dron s termokamerou)
Jak funguje DJI Smart Controller v kombinaci s dronem DJI Mavic 2 Enterprise Advanced se dozvíte v tomto videu:
DJI Smart Controller Enterprise
Tento ovladač DJI Smart Controller ve verzi Enterprise se oproti klasické verzi, která je popsána výše liší v několika zásadních drobnostech. Základem DJI Smart Controlleru ENTERPRISE je opět vestavěná 5,5" obrazovka s vysokou svítivostí a vyhřívaní + chlazení, vylepšení ale přišlo ve formě baterií, které jsou u tohoto ovladače navíc výměnné. Funguje to tak, že ovladač má v sobě integrovanou baterii a na zadní straně port na externí baterii WB37 - ve chvíli kdy uživatel mění externí baterii běží ovladač na integrovanou baterii, po výměně se "přepne" na externí baterii - provoz ovladače tedy může být teoreticky nepřetržitý. Další velkou výhodou oproti klasické verzi je konektor ve spodní části ovladače pro USB 4G router, který poskytuje ovladači internetové připojení, díky kterému je možné získat mapové podklady bez připojování k externí wifi (nejčastěji k wifi hotspotu na mobilním telefonu) a také využívat RTK data pomocí protokolu NTRIP
DJI CrystalSky
Před nástupem ovladačů s integrovanou obrazovkou šlo DJI cestou ovladače s externí obrazovkou, která se jmenovala DJI CrystalSky. Výhodou tohoto řešení byla snadná výměna DJI CrystalSky za telefon, nebo tablet v případě jeho vybití toho nebo oněho zařízení. Výkony DJI CrystalSky byly dost podobné DJI SmartControlleru - díky vlastnímu vyhřívání byl možný provoz v mínusových teplotách a díky chlazení také v letních teplotách, nevýhodou byla ve své době hlavně cena a nemožnost čerpání mobilních dat přímo ale bylo nutné čerpat mobilní data např. pomocí wifi hotspotu na telefonu.