LIDAR
LIDAR a mračno bodů
LIDAR (Light Detection And Ranging) je metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření laserového paprsku odraženého od povrchu snímaného objektu. Jako LiDAR (na dronu) nebo laserový skener (na zemi) je obvykle označován také přístroj, který pro tato měření slouží. LIDAR má výstup ve formě mračna bodů a díky tomu je nejčastěji používán v oblasti geodézie, projektování, mapování a tvorby realistických 3D modelů. Aktuálně nabízíme plně integrované řešení dronu (DJI M300 RTK) i lidaru (DJI L1) - obojí od jednoho výrobce, vzájemně 100% kompatibilní - jak po stránce hardware, tak po stránce software. Alternativou a nebo doplňkem k LIDARu je pak snímání reality pomocí fotek - tedy např. kamery DJI P1 a využití principů fotogrammetrie.
Výsledkem mapování s pomocí LIDARu je mračno bodů, které je po zpracování obvykle interpolován do podoby digitálního modelu povrchu či 3D modelů objektů (budov, dopravních staveb apod). Po aplikaci příslušných algoritmů je následně možné z pořízeného mračna bodů získat digitální model terénu. Při tvorbě modelu jsou používána i data z GNSS (satelitní určování polohy) resp. z RTK přijímače (s centimetrovou přesností) a z inerciální měřící jednotky (IMU). Díky použití těchto technologií a vlastností laserového měření vzdálenosti jsou modely vytvořené pomocí LIDARu velmi přesné.
Ukázka mračna bodů pořízených za pomocí dronu a LIDARu DJI Zenmuse L1. V rámci jednoho letu je LIDAR na drony DJI Zenmuse L1 schopen pokrýt oblast o rozloze 2 km2 (při rychlosti 13 m/s, v letové výšce 100 m, a s bočním překryvem 10% s hustotou bodů větší než 100 bodů/m2).
DJI M300 RTK je typickým představitelem profi dronu. Díky univerzálnímu rozhraní DJI může nést celou řadu senzorů. Zde například LIDAR DJI Zenmuse L1 s RGB kamerou s rozlišením 20MPx. Pro zpracování dat z LIDARu DJI Zenmuse L1 se používá software DJI Terra
který vygeneruje vhodný výstup pro Vámi používaný software
Vlastnosti LIDARu DJI Zenmuse 1
LIDAR DJI Zenmuse L1 je cenově dostupný LIDAR pro drony DJI M300 RTK. Pro zpracování dat z toho LIDARu se používá SW DJI Terra. který vygeneruje vhodný výstup pro Vámi používaný software, k dispozici jsou výstupy: LAS, PNTS, PLY, PCD, S3MB. LIDAR disponuje živým náhledem pořízeného mračna bodů a stupněm krytí IP44, které využijete zejména v prostředích, kde je mokro a "po dešti" a to zejména proto, že kapky vody při létání v dešti snímá LIDAR jako samostatné objekty.
LIDAR DJI Zenmuse L1, detail LIDARu na dronu DJI M300RTK.
Velkou výhodou LIDARU DJI Zenmuse L1 je také velká přesnost, která je pro vertikální směr 5 cm a pro horizontální směr 10 cm při použití RTK. Lidar dokáže přijmout až 240 000 bodů za sekundu a podporuje až 3 odrazy. Detekční vzdálenost je při dobrých podmínkách 450 m a v rámci letu je k dispozici živý náhled "Point Cloud view" v ovladači DJI Smart Controller.
LIDAR DJI Zenmuse L1 se skládá z:
- modulu LIDARu Livox
- RGB kamery (pro obarvení mračna bodů)
- IMU jednotky
Vlastnosti jednotlivých modulů jsou následující.
LIDAR Livox
- rozsah detekce laserem: 450 m (80% odrazivost, 0 klx) / 190 m (10% odrazivost, 100 klx)
- ffektivní rychlost skenování: 240 000 bodů/s
- podporuje 3 odrazy, při záznamu dvou nebo tří odrazů je rychlost skenování 480,000 bodů/s
- režim řádkového skenování a režim neopakujícího se skenování
RGB kamera
- 20 MPix
- 1 palcový CMOS
- Mechanická závěrka
IMU jednotka
- Přesnost: 0,025 ° (náklon / sklopení) / 0,08 ° (otočení)
- Kamerový senzor pro přesné polohování
- Kombinování dat GNSS, IMU, RGB
IMU jednotka slouží pro zvýšení přesnosti měření. LIDAR pak zpřesňuje měření kombinací dat ze senzorů GNSS (RTK), IMU a dokonce případně i RGB kamery.