Vyhledávání srnčat před senosečí
V rámci naší nabídky v oblasti leteckých prací se zabýváme také ochranaou zvířat při sklizni a sečích za pomocí dronu s termovizí.
Základní parametry služny
- vyhledávání srnčat probíha v brzkých ranních hodinách, tj. obvykle od 5:00;
- brzké ranní hodiny jsou potřeba proto, že půda, kamenivo a další objekty, které jsou chápány jako "pozadí" nejsou doposud zahřáty a existuje zde dostatečný teplotní rozdílm mezi srnčetem a okolím;
- s jedním pilotem lze během rána nalítat příbližně 5 až 10 ha a to podle toho, jak rychle dojde k ohřevu povrchu půdy, kameniva apod.;
- to závisí na především na času východu Slunce a dále také zejména na stavu oblačnosti; dle těchto okolností lze měření obvykle provádět do 7:00 nebo někdy až 13:00 a později (pokud je velmi zataženo).
Pozor!: Pokud při procházení louky nebo pole najdu zvíře nebo jeho mládě, nikdy na ně nebudu sahat. Dotykem své ruky a přenesením svého pachu bych mládě ohrozil na životě (rodiče by jej odvrhli). Vím, že mláděti je vždy nejlépe s jeho rodiči a proto jej nebudu odnášet (pokud není vážně zraněno) do záchranné stanice. O nálezu osobně nebo telefonicky informuji myslivce nebo zemědělce, a poradím se s nimi na dalším postupu. - viz Desatero záchrany mláďat divokých zvířat při jarní senoseči (https://senosec.czu.cz/desatero).
Další informace k problematice
- Dron s termovizí - obecný popis problematiky
- Portál Senoseč Online - projekt České zemědělské univerzity v Praze, Ministerstva životního prostředí ČR a dalších partnerů, za aktivní účasti myslivců a dobrovolníků z řad veřejnosti.
- Use of aerial thermography to reduce mortality of roe deer fawns before harvest, PeerJ